tr | en
4
Mar
2017
Red Hat Sertifikasyonları
Kategori: Red Hat
Saygın bir kurumdan alınan sertifika bir profesyonelin bilgisini kanıtlayan en değerli varlıklarındandır. Profesyonel yaşamda yüksek öğrenim diplaması ile eş önemdedir. Bu yazıda dünyada Linux konusunda en saygın sertifikasyonlardan olan Red Hat RHCSA ve RHCA sertifikasyonu ile ilgili genel bilgilendirme yanısıra sınavlar ile ilgili ipuçları verilmektedir.

Red Hat tüm dünyada geçerli aşağıdaki sertifikasyonları vermektedir:

  • Red Hat Certified System Administrator (RHCSA)
  • Red Hat Certified Engineer (RHCE)
  • Red Hat Certified Architect (RHCA)
  • Red Hat Certified Virtualization Administrator (RHCVA)
  • JBoss Certified Application Administrator (JBCAA)

Yularıdaki her bir sertifika için çeşitli eğitim ve sınavlardan geçmek gerekmekte.

Bu yazı dizisinde Linux Platformu için özel öneme sahip RHCSA ve RHCE sertifikasyon sınavları ile ilgili çeşitl önemli bilgiler verilmektedir.

Red Hat Certified System Administrator (RHCSA)

RHCSA sistem yönetimi ile ilgili yetkinliklere odaklanan giriş dğzeyi bir sertifikasyondur. Kabaca, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) sistemlerinin kurulumu, konfigürasyonu ve ağ bağlantıları ile ilgili yetkinlikleri ölçer.

RHCSA sertifikasına sahip olabilmek için adayın yaklaşık 2,5 saatlik EX200 uygulamalı laboratuvar sınavını başarıyla geçmesi gerekir. Minmum geçer not 300 üzerinden 210 puandır (%70).

Bu sınava girmek için herhangi bir ön koşul yoktur, ancak Red Hat bu konuda geçmiş deneyimi olmayan adayların hazırlık için RH124 ya da RH134 (Red Hat System Administration) eğitimlerini almasını öneriyor.

RHCSA ilk olarak 2001 yılında RHCT (Red Hat Certified Technician) adıyla başlatıldı, ardından Kasım 2010'da adı RHCSA olarak değiştirildi.

Red Hat Certified Engineer (RHCE)

RHCSA konularının üzerine güvenlik, kurumsal ağ (IP) servisleri, vb. ileri düzey konuların eklenmesi  ile orta ve ileri düzey sertifikasyon olan RHCE tüm dünyada genel kabul gören önemli bir sertifikasyondur.

RHCE sertifikasına sahip olabilmek için adayın RHCSA sertifikasına sahip olması ve yaklaşık 3,5 saatlik EX300 uygulamalı laboratuvar sınavını başarıyla geçmesi gerekir.

Bu sınava girmek için RHCSA sınavını başarıyla geçmek dışında herhangi bir ön koşul yoktur, ancak Red Hat bu sınava hazırlık için adayların geçmiş deneyimleri yok ise Linux Essentials (RH033), Linux Administration (RH131 ya da RH133) ve Linux Networking and Security (RH253) eğitimlerini almasını öneriyor.

İlk olarak 1999 yılında başlatılan RHCE sertifikasyonu, Red Hat tarafından başlatılan ilk sertifikasyon programıdır.

Çalışma Ortamı

İlerideki kısımlarda bu sınavlara hazırlık amacıyla yapacağınız deneylerde kullanmak üzere tipik bir laboratuvar ortamının kurulumu anlatılamaktadır.

 
Yorum Ekle (giriş yapın)