tr | en
21
Şub
2012
SUSE 2012 Yılında 20. Yılını Kutluyor
Kategori: Bültenler
2012 yılı boyunca, kurumun tarihi ve geleceği hakkında global etkinlikler düzenlenecek..

Nürnberg, Almanya

Şubat 2012

SUSE kuruluşunun 20. yılını kutlamak amacıyla kurumun tarihi ve geleceği hakkında bir yıl sürecek bir kampanya hazırlığına girdi. Enterprise Linux çözümlerinin yıllardır sağlayıcısı önemli tarihsel aşamalarının en iyi özelliklerini sergileyecek ve gelecek ile ilgili planları SUSE müşterileri, ortakları ve ilgilileri için SUSECon 2012 etkinliği ile dünyanın her yerinde tartışacak.

SUSE Başkanı ve Genel Müdürü Nils Brauckmann, "2012'de kutlamamız gereken çok fazla önemli konu var. SUSE, bugün birçok dalda piyasanın tanınmış lideridir ve açık kaynak teknolojilerinin ve Kurumsal Linux pazarında rakipleri arasında en hızlı ve kararlı büyümeyi gösteren bir sektör lideridir. Bizim bugüne gelmemize yardımcı olan etkinlikler, insanlar ve teknolojik gelişimlerin farkındayız." dedi.

SUSE, özgür yazılım endüstrisinde, kurumun başından beri nasıl gelişim gösterdiğini vurgulayan, bilgi ve aktiviteleri sunmayı planlamaktadır.

SUSE'nin geçmişi Eylül 1992'ye kadar gitmektedir, üç matematik bölümü öğrencisi ve UNIX grubuna destek veren yeni mezun bir yazılım mühendisi ile birlikte Linux'un mevcut potansiyelini, gücünü bilmeleri sebebi ile sektördeki mevcut yazılımların işlevselliğini arttırmak ve Linux Dağıtımlarına destek verecek ve geliştirecek bir şirket kurarlar. Almanca anlamı Yazılım ve Sistem Geliştirme olan ve bunların kısaltmasından oluşan bir isim seçerler – “S.U.S.E.”

Şirket 20 yıllık sürede kendini çok geliştirerek yeni teknolojilerin üretildiği bir teknoloji merkezi haline gelmiştir.

Önemli Birliktelikler

SUSE'nin tarihi diğer şirketlerle yaptığı teknolojik ortaklıklar ve birlikteliklerle ilişkilendirilebilinir. 1999'da IBM ile başlayan ortaklığı SUSE'nin geleceğe yönelik projelerine ivme kazandırmıştır. Bunlardan en önemlilerden biri Main Frame Sistemler'de Linux İşletim Sisteminin çalıştırılması olmuştur.

Bundan bir yıl sonra, SUSE IBM Main Frame Sistemler'de kurumsal destekli ve hazır bir Linux Dağıtımı sağlayan ilk şirket olmuştur. Yine aynı zamanlarda, SUSE, SAP'ın LinuxLab Departmanı ile anlaşma yaparak, ilk Kurumsal Linux Dağıtımı Sağlayıcısı olmasıyla birlikte SAP Global'in Teknoloji Ortağı olmuştur.

2006 yılında, Microsoft ile yapılan işbirliği sayesinde, Linux Sistemlerin Microsoft Windows Sistemleri ile uyumlu ve performanslı şekilde çalışabilmesi için gerekli çalışmalara başlamıştır. Bugün, Microsoft ile olan ortaklığı müşterilerin kullanımını en üst seviyeye çıkarmak ve heterojen IT ortamlarının yönetim masraflarını en alt seviyelere düşürülmesini sağlamaktadır. SUSE, AMD, Dell Fujitsu, HP, Intel, Oracle ve VMware gibi diğer global teknoloji devleri ile de aktif olarak ortak çalışmalarına devam etmektedir.

Ürünler
1994'te SUSE ilk Linux Dağıtımı olan S.u.S.E Linux 1.0'ı piyasaya sürdü. 1996'da bir sonraki ürünü olan S.u.S.E. Linux 4.2, tamamen SUSE tarafından geliştirilen ilk sürüm oldu. 2000'de, SUSE, SUSE® Linux Enterprise Server'ı kurumsal kullanıcılarını hedefleyen, tam destekli Linux sunucu işletim sistemini müşterileriyle buluşturdu. Diğer gözde ve önemli ürün ise SUSE Studio. SUSE Studio ödül kazanan bir yazılım ve cihaz(appliance) imajı oluşturma aracı olarak 2009'da piyasaya sürüldü. Şirketin kapsamlı Linux sunucu yönetim çözümü olan SUSE Manager, 2011'de çıktı. En son olarak, SUSE kendi OpenStack* ile güçlendirilmiş bulut altyapı çözümlerini çıkardı.

Topluluk Alanı

SUSE uzun vadeli özgür yazılım topluluğu ve ortaklığı projeleri gerçekleştirdi. Bunlardan en büyüğü ve en etkileyici olanı 2005'te kurulan openSUSE® projesidir. SUSE tarafından kurumsal bazda desteklenen Linux, daima açık kaynak modelleri ve lisansları ile daha çok gelişmiştir. openSUSE, daha sonraları, programcıları ve kullanıcıları kullanarak kendi topluluğunu ve kurumsal sürümlerini geliştirme sürecine geçmiştir.

Kurumsal Alanı

20 yıllık tarihinde, SUSE iki önemli mülkiyet değişikliğine gitti. 2004'te, SuSE Linux AG Novell Inc. tarafından satın alındı. Novell, bundan yedi yıl sonra, The Attachmate Group tarafından satın alındı. SUSE bununla birlikte mühendislik harikalarına, yeniliklere, ortakları ve müşterileri ile olan ilişkilerine adapte olan özerk bir iş birimi haline geldi.

Bu 20 yıl içerisinde, SUSE London Stock Exchange, BMW, Walgreen's, SONY, Sesame Workshop, ve Office Depot gibi müşterileri Linux'te bir araya getirdi. Müşterilerin çoğu, imalat ve üretimden e-ticaret ve hava trafik kontrolüne kadar birçok farklı dalda, SUSE Linux Enterprise'ın kritik IT hizmetlerini ivedilikle sunacağını biliyor ve güveniyor.

SUSE'nin orijinal kurucusu, Hubert Mantel, "Linux'un öncüsü olarak zengin bir geçmişe sahibiz. Özgür yazılım topluluğunun ve uzun vadede Linux'a hizmet verenlerin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz “ 20. yılımızı kutlamak bize geçmişimizin nasıl olduğunu ve gelecek için vizyonumuzu paylaşma fırsatını veriyor. SUSE'nin sağladığı olanaklar her zamankinden daha heyecan verici. Belki 20 yıl öncesinden bile daha heyecan verici diyebilirim” dedi.

SUSE, geçen 20 yıllık başarılarını SUSECon 2012 etkinliği de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde ev sahipliği yapacak ve ilgililerle aktaracak. 18-21 Eylül'de, the Caribe Royale Hotel, Orlando, Florida'da.

SUSE Hakkında

SUSE, şirketlerin masraflarını azaltan, karmaşık IT altyapısını yöneten ve şirketleri hızlandıran dünyanın önde gelen Linux çözümleri sağlayıcısıdır. SUSE Linux Enterprise, kurumların bilişim hizmetlerini fiziksel, sanal ve bulut ortamlarda güvenli ve güvenilir kimliğiyle sağlayan ve kritik bilişim uygulamaları için birlikte çalışabilen en uygun platformdur. Ödüle layık görülen ürünlerimiz ve ekosistem ortaklıklarımız ile birlikte dünyadaki binlerce kurumla iş birliği içersinde.Novell. © 2012. Tüm hakları saklıdır. SUSE Amerika Birleşik Devletlerinde ve diğer ülkelerde tescilli bir markadır. Diğer üçüncü şahıs ticari markalar kendilerine aittir.


Basın Temsilcileri

Amie Johnson

SUSE

Telefon: (801) 861-2893

E-posta: amie@suse.com


Yorum Ekle (giriş yapın)