tr | en
1
Mar
2012
SUSE Linux Enterprise 11 Service Pack 2 Çıktı!
Kategori: Bültenler
SUSE'nin bu son platformu daha çok yenilik, kalite ve yapılan yatırımın korumasını sağlıyor.

Nürnberg, Almanya
28 Şubat 2012

SUSE, bugün SUSE ® Linux Enterprise 11 Service Pack 2 (SP2)'yi duyurdu. Kritik iş uygulamaları için sektörün en uygun platformuna güç katan yeni güncelleme, bir yandan kurumsal kalite ve uygulama uyumluluğunu korurken diğer yandan da sizlere geliştirilmiş performans, güvenilirlik ve verimlilik sunuyor. Müşteriler günümüzde ve gelecekte daha hızlı, daha güvenilir ve daha tasarruflu bir şekilde kritik IT servislerini sunmak için SUSE Linux Enterprise 11 SP2 kullanabilirler.

 "Services Informationstechnologie at Die Schweizerische Post”'tan Urs Frey “Rakiplerimizin önünde olmamız için, IT avantajları da dahil olmak üzere her türlü avantajdan yararlanmak gerekir. Dahili testler sırasında, SUSE Linux Enterprise'ın genel performansı, güvenilirliği ve kalitesinden etkilendik ve SUSE Linux Enterprise 11 Service Pack 2 üzerine üretim iş yüklerimizi taşımayı sabırsızlıkla bekliyoruz." dedi.


Yenilikçi Gelişme

SUSE küresel işletmelerin karmaşık IT ortamlarında çalışma konusunda 20 yıllık bir deneyime sahiptir. Dünya çapında 13.000'den fazla müşterisi SUSE'nin güvenli, güvenilir ve etkin maliyetli IT hizmetlerinden yararlanmaktalar. Bu son hizmet paketi, yenilikçi bir gelişim yaklaşımının bir sonucudur. Benzersiz, ileriye dönük yaklaşımı ile modern Linux çekirdeklerini, tutarlı kütüphanelerini ve arayüzlerini birleştirken, kurumsal kalitesinden de ödün vermeden müşterilerine daha hızlı açık kaynak yenilikleri sunmaktadır.

IDC Sistem Yazılımı Program Başkanı, Al Gillen, “Tarihsel olarak, Linux üreticileri, dağıtıcıları standard bir sürüm çekirdeği belirleyerek, zaman içinde üst sürüm çekirdekte gelen yeni üstün özellikler kendi çekirdeklerine uyumlayarak dağıtımlarının daha kararlı bir şekilde çalışmasını sağlamışlardır. Biz artık endüstrinin bu yaklaşımdan uzaklaştığını görüyoruz.” dedi. “SUSE'nin yaklaşımı, topluluk tarafından kararlı olarak belirlenmiş yeni seri çekirdek sürümlerini hızlı şekilde kullanıcılarına sunarak, kullanıcılarının yeniliklere en hızlı ve kararlı şekilde ulaşmalarını sağlamaktır”

Yeni Özellikler: Geliştirilmiş Performans, Güvenilirlik ve Verimlilik

SUSE Linux Enterprise 11 SP2, SUSE'nin yenilikçi ve ileriye dönük modeli kullanılarak inşa edilen ilk sürümüdür. Önemli özellikleri arasında güncellenmiş bir Linux çekirdeğini içermesi, gelişmiş dosya sistemi desteğinin olması ve genişletilmiş sanallaştırma yeteneklerinin olması sayılabilir:

  • 3.0 Linux çekirdeği: SP2 zamanlayıcı ve bellek yönetimi optimizasyonları, şeffaf büyük sayfalar için destek ve her CPU için ağ yük dengelemesi içerir. Bu özellikler, işlem performansını ve I/O yoğun iş yüklerinin performansını artırır. SP2 * son Intel Xeon ve AMD Opteron işlemcilerini destekler ve CPU ve memory-offlining gibi yeni donanımlarla gelen RAS özelliklerini kullanır.

  • Btrfs: SP2 ticari btrfs dosya sistemi desteği sunan ilk Linux platformudur. Benzersiz bir araç olan Snapper, YaST ve Zypper açaları ile entegre edilmiştir, yöneticilerin sistem yapılandırma değişikliklerinin denetimi, esneklik ve hizmet durumunu iyileştirmek için btrfs'nin copy-on-write ve anlık snapshot özelliklerini kullanır.

  • Linux Containers: SP2 Linux Konteynerları için destek içerir - yüksek verimli ve düşük seviyede ek yük getiren işletim sistemi sanallaştırması. Aynı zamanda Xen*, KVM, ESX ve Hyper-V* ile çalışabilmesi için tasarlandı. SP2 kurumsal Linux dağıtımlarının en kapsamlı sanallaştırma yeteneklerini sunuyor.

Küresel Eko Sistem Desteği

20 yıllık süre içerisinde, London Stock Exchange, Walgreens, SONY, Sesame Workshop ve Office Depot başta olmak üzere, SUSE'nin dünyanın önde gelen teknoloji sağlayıcıları ile ortaklıkları daha yenilikçi, ekonomik, kurumsal kalitede altyapı çözümleri sunmak için gelişmiştir ve bu gelişim giderek artmaktadır. Müşterilerin çoğu SUSE ve ortaklarına yüksek hacimli veri ve ticaret piyasasından imalat ve üretime, e-ticaret ve hava trafik kontrolüne kadar birçok alanda kritik IT hizmetlerini güvenle sağlayacağına inanıyorlar.

Dell Sunucu Pazarlama Bölüm Başkanı, Sally Stevens, “Müşterilerimiz performansı en üst seviyelere çıkarıyor ve daha yüksek verimlilik elde ederken ihtiyaç duydukları X86 mimarilerindeki standart tabanlı platformlar için sistem yönetim özellikleri sunuyor. Linux 3.0 çekirdeği ile SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 Dell'in PowerEdge sunucularının yeni özelliklerinden yararlanmak için konumlandırılmış, müşterilerinin istediği en üst seviyede tavizsiz performansı ve güvenilirliği sağlıyor.” dedi.

HP'de sunucu ve yazılım bölümü başkanı, Scott Farrand, “Kullanıcılar, güvenlik yardımları ve maliyet tasarrufu için Linux üzerinde kritik iş uygulamaları dağıttıklarında, genellikle kurulum sürecini karmaşık ve zaman alıcı buluyorlar. HP ProLiant G8 sunucu hatlarının akıllı teknolojiler ProActive Insight Mimarisi ile SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 gelişmiş özelliklerini birleştiriyor, kurulum sürecini hızlandırıyor, manuel adımları %60 ortadan kaldırıyor ve kurulum zamanını %50 düşürüyor.” dedi.

IBM Global Linux Departmanı Direktörü, Jean Staten Healy, “IBM ve SUSE müşterilerin işyükü yatırımlarını optimize etmede yardımcı olarak teknik yenilik ve işbirliği açısından uzun bir geçmişe sahiptir. Linux 3.0 çekirdeği ile, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2 performans ve IBM sistemlerinin güç tasarrufu yeteneklerini arttırıyor ve aynı zamanda müşterilerin maksimum performans ve değer elde etmek için iş yüklerini optimize etmelerine yardımcı olmaktadır..” dedi.

Intel Yazılım ve Hizmetleri Grup başkanı ve Sistem Yazılım Bölümü Genel Müdürü, Doug Fisher, “20 yılı aşkın bir süredir, Intel ve SUSE, Intel Xeon işlemci ile güçlendirilmiş yüksek performans, güvenilirlik, sanallaştırma için verimlilik ve güvenlik, bulut ve kritik uygulamalar sunan açık standartlara dayalı çözümler sağlamak için işbirliği içindedir. Intel'in kapsamlı açık kaynak katkıları Linux performansını, istikrarını ve verimliliğini artırmaya yardımcı oluyor ve SUSE Linux Enterprise Server 11 Service Pack 2 bu gelişmelerden yararlanıyor. Son kullanıcılar daha tasarruflu bir şekilde zorlu veri merkezi gereksinimlerini yönetmek için kaya gibi sağlam bir altyapıyı elde etmiş olacak.” dedi.

Günümüzde, SUSE kritik, kurumsal kalitede iş yüklerini çalıştıran bağımsız yazılım üreticileri tarafından tanınır bir platform olmuştur. 8500'den fazla uygulama SUSE Linux Enterprise üzerinde desteklenmektedir ve diğer kurumsal Linux dağıtımlarından daha fazla uygulamaya sahiptir.


 

Microsoft, Open Solutions Group, Genel Müdürü, Sandy Gupta, “Günümüzde müşteriler Windows ve açık kaynak yazılımı kullanmaktadırlar. Bulut tekliflerimizde, SUSE ve Microsoft müşterilerimizin birlikte çalışabilirlik ihtiyaçlarını karşılamayı taahhüt ediyor. Sanallaştırma platformlarını destekleyen teknik işbirliğimiz SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2'deki özelliklerle birleşti. Bu, SUSE Linux Enterprise Server 11 SP2'yi Hyper-V ortamında birinci sınıf sanal konuk işletim sistemi olmasını sağlıyor ve müşterilerimizin bulutu benimsemesine yardımcı oluyor.” dedi.

SAP LinuxLab Başkanı, Helge Deller, “SUSE Linux Enterprise 11 SP2'nin yeni 3.0 sürümü Linux çekirdeği SAP müşterilerinin SAP altyapıları ile yeni teknoloji gelişmelerini kullanımına yardımcı olacak pek çok yeni özellikler ve geliştirmeler sunuyor. SUSE ile birlikte, biz de mevcut SAP kurulumları için kolay kurulum ve taşıma yolları geliştiriyoruz. Örneğin; Linux kernel 3.0 sürümünü desteklemek için SAP NetWeaver kullanılarak müşterilerimiz SAP çözümlerini SUSE Linux Enterprise 11 SP2'de güvenlice çalıştırabilirler.” dedi.

 
Kapsamlı Ürün Portföyü

SUSE Linux Enterprise esneklik ve ölçeklenebilirlik ile tasarlanmış modüler, çok yönlü bir platformdur. Bir dizi kapsamlı işletim sistemi ürünleri ve eklentileri şöyledir:

 

  • SUSE Linux Enterprise Server: Fiziksel güç için inşa edilmiş, kararlı, ölçeklenebilir ve güvenli olan fiziksel sanal ve bulut tabanlı ortamlarda çalışabilen eşsiz işletim sistemidir. X86, x86_64, Itanium ve IBM* Power işlemci mimarilerinde desteklenir.

  • SUSE Linux Enterprise Server for System z: IBM System Z MainFrame donanımları için özel geliştirilmiş sunucu işletim sistemidir. MainFrame Sistemler üzerindeki Linux Pazarında %80'in üzerinde kullanım payına sahip.

  • SUSE Linux Enterprise High Availability Extension: Bir açık kaynak kümeleme teknolojileri entegre paketidir. Plansız kesintiyi azaltan sistem ve veriye sürekli erişim sağlayan bir pakettir. Şimdi tasarruflu felaket kurtarma için geo-site kümeleme yetenekleri ile.

  • SUSE Linux Enterprise Desktop - Windows, UNIX * ve Mac * ile bir arada olmak üzere tasarlanmış bir masaüstü işletim sistemi. Müşterilerin IT yatırımlarını en üst düzeye çıkarmaları için oluşturulmuş ortak bir kod tabanı.

  • SUSE Linux Enterprise Virtual Machine Driver Pack: Sanal makine yöneticileri ve konuk işletim sistemleri arasındaki iletişimi geliştiren ortak Windows işletim sistemleri için Paravirtualized sürücüleri içerir. Şimdi KVM desteği de sunuyor.

SUSE Global Alliances and Marketing Başkanı, Michael Miller, “Günümüzde işletmeler daha etkin bir rekabet ve aynı zamanda gelir potansiyellerini en üst düzeye çıkarmak için giderek daha yenilikçi ve ispatlanmış teknolojilere güvenmektedir.” “SUSE Linux Enterprise 11 Service Pack 2 ile müşterilerine gelişmiş performans, güvenilirlik ve verimlilik sunmaktan gurur duyuyoruz. İleriye dönük bir yaklaşımla geliştirilen ilk platformumuzda, son endüstri standard donanımı için destek ile birlikte, kurumsal kaliteden ödün vermeden ve yatırımlarınızın karşılığını alacağınız yeni özellikler ve geliştirmeler sunuyoruz.” dedi.

Daha Fazla Bilgi İçin
www.suse.com/promo/sle11sp2.html.


 

SUSE Hakkında

SUSE, şirketlerin masraflarını azaltan, karmaşık IT altyapısını yöneten ve şirketleri hızlandıran dünyanın önde gelen Linux çözümleri sağlayıcısıdır. SUSE Linux Enterprise, kurumların bilişim hizmetlerini fiziksel, sanal ve bulut ortamlarda güvenli ve güvenilir kimliğiyle sağlayan ve kritik bilişim uygulamaları için birlikte çalışabilen en uygun platformdur. Ödüle layık görülen ürünlerimiz ve ekosistem ortaklıklarımız ile birlikte dünyadaki binlerce kurumla iş birliği içersinde.Novell. © 2012. Tüm hakları saklıdır. SUSE Amerika Birleşik Devletlerinde ve diğer ülkelerde tescilli bir markadır. Diğer üçüncü şahıs ticari markalar kendilerine aittir.

Basın Temsilcisi

Amie Johnson

SUSE

Telefon: (801) 861-2893

E-posta: amie@suse.com


Yorum Ekle (giriş yapın)