tr | en
31
Oca
2014
KVM ve SLES 11 SP3 ile I/O Performansını Uçurmak
Yazar: Michal Svec   |   Kategori: Suse
SUSE Linux Enterprise Server 11 Service Pack 3 (SP3) ile birlikte teknoloji önizlemesi olarak gelen yeni bir teknolojik atılım var. Adına "virtio-blk-data-plane" deniyor ve muhtemelen daha önce bunun hakkında hiçbir şey duymadınız.

Fakat aslında coşkulu bir karşılamayı hak ediyor, çünkü KVM'ye rakiplerinden %50 daha iyi benzersiz disk I/O oranları elde etmesini sağlayan bir yetenek veriyor. Bu, özellikle en çok disk operasyonu yapan görev-kritik iş yükleri için -mesela veritabanları, ERP, düşük gecikme süreli finansal uygulamalar- çok önemli çünkü eski teknolojiler bu iş yüklerinin sanal ya da bulut ortamlarında çalıştırılmasını sağlamaya yetecek kadar hızlı değil.

İşte bu durum SP3 teknoloji önizlemesi ve kurumsal sınıftaki donanımlarla değişiyor. Söz ettiğim uygulamalar şimdi sanal sunucularda ve bulut ortamında çalıştırılarak size birçok fayda sağlayabilir: Örneğin fiziksel sunucuların konsolide edilmesi ve enerji verimliliğinin artırılarak maliyetlerin düşürülmesi.

Bu gelişme, SUSE-IBM ilişkilerinin ve SUSE'nin sanallaştırma stratejisinin bir ürünü. SUSE ve IBM'nin birlikte geliştirme çalışmaları, 13 yıllık bir iş ortaklığına dayanıyor. Örneğin, IBM-SUSE takımları sahne arkasında bütün SUSE Linux beta sürümlerini ve kararlı sürümlerini test ediyor, hatalarını ayıklıyor ve parlatıyor. SP3 yayımlandığında, IBM sunucular için 423 yeni işletim sistemi sertifika bildirimi (OS Certification Bulletins for IBM Servers) çoktan yapılmıştı. Ve SUSE'nin çapraz sanallaştırma altyapısı yaklaşımı, ürünlerimizin (örneğin SUSE Studio, SUSE Manager, SUSE Cloud) KVM de dahil olmak üzere tüm açık ve ticari hipervizörlerde en iyi performansla çalışacak şekilde tasarlanmasını sağlıyor.

Her ne kadar IBM adeta bir KVM şampiyonu olarak tanınsa da, KVM'yi düşününce akla ilk gelen SUSE olmayabilirdi. Biz onu ayrı bir "ürün" olarak satmıyoruz. Bunun yerine, KVM bizim çekirdek teknolojimizin bir parçası. SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3 ve SUSE Linux Enterprise Server for System z 11 SP3 için yapılan lisanslamalarda Xen ile birlikte KVM de dahil edilmiştir. Ayrıca KVM desteğimiz bazı diğer ürünlerimiz için de temel hizmetlerimizden biridir: Özel bulut sistemleri kurmak ve yönetmek için kullanılan OpenStack tabanlı IaaS platformumuz SUSE Cloud, fiziksel/sanal ve bulut ortamları için imajlar oluşturmaya yarayan aracımız SUSE Studio ve SUSE Linux Enterprise Server sistemlerini yönetmek için kullanılan aracımız SUSE Manager bunlardan bazıları.

Bütün bu optimize edilmiş teknoloji, yeni virtio-blk-data-plane teknolojisi ve bunun IBM Linux Teknoloji Merkezi'nde test edilmesi için gerekli sahneyi oluşturuyor. Bu yeni I/O sanallaştırma teknolojisi, cihaz bazlı adanmış thread'ler sayesinde paravirtualization sanallaştırma teknkolojisinde I/O blok cihazları üzerinden yapılan işlemleri hızlandırıyor. Bu da, blok I/O işlemlerinin diğer emülasyon cihazıyla eşzamanlı çalışmasına izin vererek süper hızlı I/O performansı elde edilmesini sağlıyor.

Test için bir IBM System x3850 X5 host server with QLogic QLE 256x Host Bus Adapters üzerine kurulmuş olan SUSE Linux Enterprise Server 11 SP3 (içinde teknoloji önizlemesi olarak virtio-blk-data-plane teknolojisini barındırmakta) host sistem üzerinde tekil bir KVM misafiri olarak da aynı sistem çalışıyor. Test sürecinin tamamını "KVM Virtualized I/O Performance." makalesinden okuyabilirsiniz.

KVM Storage I/O Rates vs. Claims for Competing Hypervisors

Direct Random I/Os Across Various Block Size

Bu test konfigürasyonu, şimdiye kadar bir sanal makina için elde edilmiş en yüksek disk performansını üretti: 8KB boyutundaki I/O işlemlerinde saniyede 1,37 milyon işlem ("I/O operations per seconds", kısaca IOPS) ve 4 KB ve daha küçük boyutlardaki I/O işlemlerinde 1,61 milyon IOPS. Şimdi şunu düşünün: Microsoft tarafından iSCSI için Microsoft'un Hyper-V hipervizörü ile yapılan ve Windows Server 2008 R2 ile Intel Internet Server Adapters kullanılan testlerde 700.000 IOPS değerine ulaşabildi; hem de 512-byte boyutlu I/O işlemlerinde. Ve VMware'in açıkladığına göre vSphere 5.1 host üzerinde çalışan tekil bir sanal makina ile 4 KB boyutlu I/O işlemlerinde yaklaşık 1,1 milyon IOPS değerine ulaşılabildi.

Başka bir deyişle, KVM üzerinde çalışan SP3 teknoloji önizlemesi ile elde edilen sonuçlar %50'den daha yüksek bir farkla rakiplerinin önünde. Bu, kesinlikle hakkında daha çok şey okumanız gereken bir teknolojik atılım!

[Özgün yazı: https://www.suse.com/communities/conversations/blowing-the-io-performance-doors-off-with-kvm-and-suse-linux-enterprise-server-11-sp3/]


Yorum Ekle (giriş yapın)