tr | en
24
Oca
2014
Neden SLES 11 SP3 Kullanmalısınız?
Yazar: David Byte   |   Kategori: Suse
Değişiklik söz konusu olduğunda birçok teknoloji marketi ve OEM'ler mevcut işletim sistemlerini değiştirip güncellenmiş olan bir işletim sistemine geçmeyi zorunlu kalmadıkları sürece yapmazlar.

Anlayabiliyorum, ben de aynı pozisyonda bulunmuştum ve aynı şeyi yapmıştım. İsteksizliği anlamakla birlikte, bütün partnerlerimizi (son kullanıcılar, bağımsız donanım üreticileri ya da OEM'ler) SLES 11 SP3'e geçmeleri için cesaretlendiriyorum.

Neden?

Basitçe ortaya koymak gerekirse, bugün piyasadaki en kaliteli kurumsal Linux dağıtımı. Konsolidasyon odaklı bir dağıtım olarak, zemininizi sallayacak değişiklikler içermiyor ya da büyük etki yaratacak yeni teknolojilere adım atmıyor; ama bu güncelleme, KVM 1.4 ve Xen 4.2 (evet, doğru, her ikisini de destekliyoruz) gibi en son kararlı paketleri kurumsal sanallaştırma altyapısına getiriyor, donanım partnerlerinin piyasaya sunduğu güvenilebilirlik ve ölçülebilirlik özelliklerini işlevselleştiriyor, ve UEFI Secure Boot gibi gelişmiş güvenlik teknolojilerini kullanılabilir hale getiriyor.

Birkaç spesifik noktanın altını çizelim:

  • En yeni Intel ve AMD işlemci desteği
  • KVM için virtio-blk-data-plane bileşeninin teknik önizlemesi bu sürüme dahil. Bu teknoloji, KVM platformundaki sanal makinaların disk giriş/çıkış (I/O) performanslarında %50 oranında inanılmaz bir artış sağlıyor. Bu sizin için ne anlama geliyor? Bir sanallaştırma ortamında disk giriş/çıkış işlemlerinden dolayı sıkıntı yaşanan sanallaştırılmış veritabanları da en az diğer uygulamalar kadar gerçekçi performansa sahip olacak. Bu konu hakkında daha fazla bilgi yi Michal Svec'in makalesinde bulabilirsiniz.
  • LIO scsi hedefi – Bu kod tabanı, önceki scsi hedeflerinden çok daha güçlü ve ölçeklendirilebilir. LIO, iSCSI'nin ötesindeki teknolojiler için de entegre edilmiş durumda; mesela FcOE, Infiniband teknolojileri (iSER ve SRP), USB vb. Hatta, SUSE HA Extension ile birlikte LIO'yu genişletilebilir depolama ortamları oluşturmak için kullanmak da mümkün.
  • IPv6'nın tamamen uygulamaya geçirildiği pazarlara yönelik, verdiğimiz destek hizmetini NFSv3 ortamlarının sorunsuz biçimde çalışmasını garantileyecek şekilde genişlettik. HPC ve benzeri ortamlar için de ayrıca pNFS istemci desteğimiz var, genişleyebilir altyapılar için oldukça oldukça önemli.


İş ortaklarımızı ve müşterilerimizi btrfs'yi değerlendirmeleri ve test etmeleri için teşvik etmeye devam ediyorum, btrfs'nin kod tabanı topluluktan muhteşem bir ilgi ve geliştirme desteği görmeye devam ediyor. Şimdilik ürün ortamlarındaki veri diskleriniz(veritabanı diskleri, çok IO yapan partitionlar gibi) için tavsiye etmesem de (öte yandan, sistem disklerinizde kullanarak sistem birimleriniz snapshot işlevlerinden faydalanabilirler), btrfs hızlı bir biçimde olgunlaşıyor ve gelecekte faydalanmayı beklediğim birçok teknolojiyi barındırmaktadır.

İşletim sisteminin neredeyse bütün köşelerini iyileştiren diğer hata çözümlemeleri ve geliştirmeler de sunuluyor; dosya sisteminde, sanallaştırma yönetimi araçlarında, HA kümelerinde vb. İş ortaklarımız ve müşterilerimiz tüm bunlardan çok çeşitli biçimlerde faydalanabilirler. Eğer henüz SLES 11 SP3'e göz atmaya başlamadıysanız, piyasadaki en iyi kurumsal Linux dağıtımını bugün indirerek yeni özelliklerinden faydalanmaya başlayın.

[Özgün yazı: https://www.suse.com/communities/conversations/why-you-should-be-using-sles-11-sp3/]


Yorum Ekle (giriş yapın)