tr | en
11
Ara
2013
OpenSUSE 13.1: Harekete Hazır!
Kategori: Bültenler
Sevgili katkıcılar, arkadaşlar ve takipçiler: Sürüm hazır!

Sekiz aylık planlama, paketleme, yeni özellikler ekleme, hata düzeltme, test ve daha fazla hata düzeltme sürecimiz size özgür ve açık kaynak kodlu yazılımların sunabileceği en iyi seçeneği bizim yeşil dokunuşumuzun eşliğinde sunuyor: Kararlı ve Muhteşem.

Bu sürüm, test altyapımızda yaptığımız iyileştirmelerden yararlanılarak geliştirildi ve çalışmaların büyük bir kısmı hata çözümüne odaklandı. 5 farklı mimariyi destekleyen 6000'in üzerinde paketin tamamıyla mükemmel olması mümkün değilse de, bunun gerçekten önerilebilecek en iyi özgür yazılım olduğunu söyleyebiliriz! En son masaüstü yöneticileri(5 tanesi!), sunucu ve bulut teknolojileri, yazılım geliştirme araçları ve tüm bunların yanı sıra birçok heyecan verici yeni teknoloji incelemeniz için bu sürümde. Tadını çıkarın!

openSUSE 13.1'in özellikleri:

Kararlı
openSUSE 13.1'i test ederken, otomatize edilmiş test aracımız openQA'daki ilerlemelerin de kullanılmasıyla yoğun bir emek harcandı, ve hata düzeltme için küresel bir hackathon etkinliği düzenlendi. brtfs dosya sisteminin yetenekleri ciddi biçimde test edildi ve şu anda ön tanımlı olarak gelmese de günlük kullanım için kararlı hale getirildi. Bu sürüm Her Zaman Yeşil sürümler arasına seçildi ve bakım/destek süresi 3 yıla çıkarıldı.


Bu sürüm, OpenStack Havana'nın neredeyse 400 yeni özellik içeren son sürümünü sunuyor. Web sunucu yöneticileri, Apache, MySQL ve MariaDB güncellemelerini takdirle karşılayacaklar. Web geliştiricileri, çekirdek sınıflardan ön bellek yönetimine kadar çeşitli geliştirmelerle gelen Rails 4 üzerinde çalışan güncellenmiş Ruby 2.0 sürümünün ve gömülü test sunucusuyla birlikte gelen php 5.4.2 sürümünün tüm yeniliklerinden yararlanacaklar. Son kullanıcılar ise Amazon s3 bucket servisini yerel bir dosya sistemi olarak sistemlerine tanıtabilir ve Windows domain'lerinde daha iyi destek sunan oldukça gelişmiş bir Samba 4.1 sürümünü kullanabilirler.

Evrimleşmiş
openSUSE AArch 64 ile ilerleyerek, kendisini yeni nesil 64 bit ARM cihazlar üzerinde geliştirilebilir hale getiriyor. 32 bit ARM desteği de yoğun biçimde geliştirildi ve Rasberry Pi için özel bir sürüm şu anda erişilebilir durumda. Bunların yanı sıra openSUSE 13.1 yeni hata raporlama yetenekleriyle GCC 4.8'i, AArch64 desteğiyle en son glibc'yi, C11 ve Intel TSX Lock Elision'ı, yeni SDL2'yi, QML ve C++11 özelliklerini getiren Qt 5.1'i geliştiricilere sunuyor.

Gösterişli
openSUSE 13.1, yeni font motoru Freetype 2.5 sayesinde oldukça gelişmiş font seçenekleriyle birlikte geliyor. YaST Ruby'ye taşınarak çok geniş sayıda yetenekli geliştiricinin katkılarına açılıyor. Bu sürümde, doc.opensuse.org'un yerini ActiveDoc alıyor ve openSUSE'de paketlenmiş olan belgelerin büyük çoğunluğunun katılımcılar, elçiler tarafından geliştirilmesinin önündeki bariyerler kaldırılıyor.


Daha Hızlı
Hızlandırılmış video özellikli VDPAU ile desteklenen yeni bir MESA ve 32 bit sistemler için optimize edilmiş yeni glibc sürümü geliyor. "page reclaim" özelliğini içeren Linux 3.11 çekirdek sürümü, disk işlemleri sırasında performansı iyileştiriyor.

Tam Donanımlı
Masaüstü kullanıcıları, KDE dosya yöneticisinde, kabukta ve müzik oynatıcı Amarok'ta sağlanan Android cihaz entegrasyonlarını takdirle karşılayacaklar. Görsel sanatlarla uğraşanlar; dokulu boyama, gri tonlarda maskeleme ve seçme gibi özellikleri iyileştirilmiş yeni Krita'yı mutlaka denemeliler. GNOME Shell, sistem durum çubuğu ve birçok uygulama tarafından kullanılan başlık çubuğu için yeni bir tasarım sunarak ekran alanının daha iyi kullanılmasını sağlıyor. Enlightenment ise yeni bir openSUSE teması sunuyor.

İnnovatif
Bu sürüm, birçok deneysel teknolojiyle birlikte geliyor ve bunları denemenize imkan veriyor. Bunların arasında, GNOME Shell ve KDE Plasma Desktop içinde sunulan başlangıç düzeyinde bir Wayland desteğinin yanı sıra, uygulamalar ve kabuk için sunulan gelişmiş bir ultra yüksek çözünürlük desteği de yer alıyor. Ayrıca yeni LightDM KDE selamlayıcı ve plazma NetworkManagement programcığı da test için hazır.

[Kaynak: http://news.opensuse.org/2013/11/19/opensuse-13-1-ready-for-action/]


Yorum Ekle (giriş yapın)